"Mull"
2014-03-03 Autor: walter 
Kategooria: Varia
Test, kas jöuab ikkka iga sitakäkats siia üles? 2-3 kuud tagasi kutsus mind siia M ja M nimeline meesterahavas "kutsus" mind läbi piltide kommentaaride "see läheks fotokalast läbi" proovisin, sain, igati supper tagasiside, 3lmed, 4ljad lendasid :) mida aegg edasi, seda julgemalt hakkasin "suvalisi", "facebooki" poste siia toppima, piirang justkui on , aga see mind ei piira ... vötan hooga.. aga näed.. 2hed 1hed... (eraldi kiidaks Prosat. Olgem ikkagi pigem negatiivsemad, kui positiivsed, ja siiski pöhjemdagem vöi jätku hindamata, pikemalt ei saa/jöua kaagutada, uneaeg kipub peale. Aitäh, Walter.

Komme: 28  Keskmine: 2.3333
  Allar (<°·HHHHH<) 03.03.14 01:14  
.. et te olete juba suured poisid-tüdrukud eks, võiksite oma peaga otsustada, kas hoiate kodu korras või mitte
  andyc (<°·HHH<) 03.03.14 04:35  
Protestiks nürimeelse "kunsti" vastu võiks jätta selle pildi üldse hindamata/kommenteerimata. :)
  janeklass (<°·HH<) 03.03.14 05:49  
Loe Allari kommi ja mõtle natuke selle peale!
  R.Helerand (<°·HHHH<) 03.03.14 06:42  
Ahh sina oledki se Walteri üks sõpradest!!! :D
5 Zorru (<°·HHH<) 03.03.14 08:17  
  soomuk (<°·HHH<) 03.03.14 09:01  
selle pildi autor ei ole kindlasti ainuke, kes siia suvalisi pilte laeb, valdav enamus on seda teed läinud ja kedagi ei huvita kodu korrashoid jms väärtused..
1 Konnalonna (<°·HHH<) 03.03.14 09:33  
Lasteaed !
  Konnalonna (<°·HHH<) 03.03.14 09:35  
See hüüatus oli - kõikehõlmav - omavahelised jonnimised, kümme ühte ritta jne...
1 Mad Max (<°·HHHH<) 03.03.14 09:35  
Vt. Argo ja Kaups!
  alabama (<°·HHHH<) 03.03.14 09:36  
vaadake mind - mina olen korralik! kui mul oleks juuksed, oleks need ilusti kammitud! pilt sündmusena on. tänkju, walter - ilma sinuta kobaksime pimeduses edasi. hea, et sa olemas oled
  Ilves@ (<°·HHH<) 03.03.14 10:52  
Nagu autor ise ka mainis on ses mõttes on ju kõik hästi, et iga pilt on saanud vääriliselt siin mälestatud. Ehk need vanad seosed külvi ja lõikuse vahel pole kuhugi kadunud.
1 Prosa (<°·HHH<) 03.03.14 12:36  
  Zorru (<°·HHH<) 03.03.14 13:36  
Mul on isiklikult veel meeles kuidas aastaid tagasi käis foorumis üks pidev nutt ja hala, et miks filter nii karm on ja ikka võiks rohkem üles lasta mille sõnameister Juho võttis kokku tsitaadiga "miks naabrimehe sitt maailmale näitamiseks välja pandi ja minu sitta ei vaata keegi". See on ütlemata sügav, maailmatunnetust avardav ütlus kui selle üle mõelda ja veidi enesesse vaadata.
Tahan solidaarselt tänada veel siiski aktiivseks jäänud suurmõtlejaid Alabamat ja Jaanost, tahan tänada eeskujulikku kommenteerijat Ilvest, tahan tänada järjepidavat "roosade prillide eemaldajat" Prosat. Olen kurb, et suurmeistrid Ihv, Gobotoru, Niko, Flytiger, ÜksJuss, Kimi, Sputnik, Sirabella, Wasser, Romberg ning paljud teised tunnustust leidnud/otsimata jätnud eeskujud ei võta juba ammu sõna tehnika, kompositsiooni ja sisu üle. Ja mitte aitäh Walter, aitäh Allar.
(disclaimer: nimede loetelu on pingereatu ning sümboliseerib autoriteedi staatuse teket selmet pretendeerida absoluutsele tõele või eksistentsiõigusele)
Sitakäkk vs mitte sitakäkk üle ma paiskaks välja hüpoteesi, et "mitte sitakäkki" saab tõendada siis kui autor on nõus oma teost kaitstes vajadusel ka endal oma käega nina veriseks lööma. Teistel nina veriseks löömine on marketing.
  alabama (<°·HHHH<) 03.03.14 14:25  
kui ma vanasti fotokala vaatasin, siis oli seal palju tegelasi. kui ma täna vaatan, siis ma näen, et tänastest kirjutajatest ja pildimeistritest on tollest ajast pärit ainult vermont. sellest on kurb jah, aga mitte vermontlase pärast... samas on normaalne, et inimene ei jäägi igavesti fotokalla kinni, vaid vahepeal käib ikka reidis ka
  Zorru (<°·HHH<) 03.03.14 15:23  
See on jah arusaadav, et igavesti siia jäämine ei oleks päris ootuspärane, vaat, et isegi veidi kahjulik nii isiklikul kui ka ühiskondlikul tasandil. Võiks olla mingi kirjutamata reegel, et kui lähed passiivsesse rolli, leiad mantlipärija kes jätkab kehtestatud korra hoidmist ja hoiab taset, andes siiski oma positiivse tõuke, et Kala saaks ajaga kaasas käia. Hetkel jääb nagu mulje, et tuled värskelt, viskad trobikonna pilte, teed mõne kommentaari, saad mõne lüli ja voila - tehtud mees ja võib rahulikult hakata umbropsu lahmima absoluutseid tõdesid tehnika- ja sisu üle. No pardon, aga kui tihti keegi kuuleb minu suust midagi säärast nagu, et "ma ei saa aru ja sellepärast saad ühe, raisk, sest mul pole eriti aega vaadata tegelikult ja kommenteerida ja ega ma eelmiseid kommentaare ka läbi ei viitsinud lugeda ja üldse ei saa aru millest te räägite ja tegelikult ma pean kusagil mujal juba midagi kirjutama ja laikima".
Kunagi oli fotokala ikka Eesti fotomaastikul kõrvalt fotovõõrana vaadeldes ikka äärmiselt au sees ning puhtalt pildi filtrist läbi saamine oli üksjagu vägitükk mis oli pädev tõestus, et kaamera manuaali kasutamisest on kaugemale jõutud. Rääkimata "suurepärastest" hinnetest. Autoriteet oli eliidi poolt "de-facto" kehtestatud mille mõju nii pildi- kui tekstisisule oli hoomatav. See "taies" siin justkui tõestaks vastupidist, et sotsiaalne eksperiment "juhime asja demokraatlikult indiviidi tasandil" jõuab ükskord omadega praktiseeritud anarhiani. Ehk ma olen liiga negatiivselt meelestatud ja võibolla see ongi uus kord ja normaalne kord; võibolla kui kaameramüüja ütles, et ikka 1000+ eurine kaamera teeb häid pilte siis on ka põhjendatud see psühholoogiliselt, et tuled siia ja nõuad suurepäraseid läbi selle, et ise kõike ülipositiivsena üles haibid lootuses, et samaga vastatakse ja kui ei vastata, siis tulevad konto kustutamised ja dramaatilised lahkumiskõned kuna kaameramüüjale pole see argument kui su pildid fotomaastikul silma ei paista ja kusagil on vaja end välja elada.
  alabama (<°·HHHH<) 03.03.14 16:20  
ma saan aru, et sa oled veidi üle laetud praegu. kuigi ma üldjoontes olen nõus küll, et mingi 10 aastat tagasi oli kala staatus ikkagi staatus. ma arvan, et ta on tegelikult täna ka, aga keskkond on meie ümber kõvasti muutunud. ikka täiesti diametraalselt. on ilmunud näiteks walterid, aga sa tead neid muutusi muidu ise ka. mina väga dramaatiline ei oleks hetkeseisuga, sest mult ei tule produktsiooni ka hetkel. ma otsin muide 100 euri eest uue kaamera või peaaegu uue noh, ja üldse ei tule pilt välja. täitsa jama
  Ilves@ (<°·HHH<) 03.03.14 17:30  
Eks tegelikult need filtrikatsetused ja sellele järgnevad sõnapursked on paljuski kontseptuaalne ja sisseehitatud konflikt fotokala ülesehituses s.t. eksisteerib miski filter, keda saavad sõimata need kes oma pilte üles ei saanud ja saavad sõimata need, kellele ülestulnud pilt ei meeldi. Ehk siis oht on langeda nagu ikka vormiaruteludele sisu asemel. Samas, ükski juhtimismudel pole ei ideaalne ega püsiv ja äkki kunagi midagi on muutumas.

Ise mõtlen nagu justkui oleks mõistlik eeldada, et fotokala suhtes on pildisaatjal miski respekt; kohal ja inimestel siin on ikkagi ajalugu ja äkki vaadataks natuke enne ringi kui lapiti lajatama hakatakse. Aga inimesi on muidugi erinevaid. Üldiselt sellised arrogantsed sotsiaalsed eksperimendid filtri arvel ei kahjusta kedagi peale eksperimentaatori enda. Nii et tõesti, lastead ja küll asjad paika loksuvad.
  R.Helerand (<°·HHHH<) 03.03.14 18:00  
Kui jällegi filter oleks tihedam ja sorteeriks natuke kalugi tiigist välja näiteks, siis mis/kes meil jääks? Pakun, et kindlasti jääksid ülevalpool "tänukirjas" olevad nimed ja vb mõni veel, kuid kui tihti oleks siis mõtet brauserisse fk aadress sisse toksida? Algul ehk kord päevas, siis paari päeva tagant korra, kord nädalas... Kaua ikka jõuab üksteise pilte oodata kui ei ole tulemas midagi. Praegult on vähemalt mingisugune pildivool, mõnikord parem, siis jälle kehvem, kuid vool on ja on millest rääkida. Tahan ütelda, et noor veri on hea, tekib isegi ainet millest rääkida - võta või see pilt siin :)
Ok, laekub siia küll nn "möödaminnes tehtud" pilte, kuid kas on see ikka noorema põlve omapära, olen ise täheldanud, et ka vanemad kalad riputavad pilte, mida vaadates tekib omalgi vahel ebamugavustunne... -ja veel hullem kui ei riputatagi midagi.
See nö. suur muutus 10a jooksul võib hoopis tuleneda sellest, et on nüüdseks on ka harrastajale "paremad kaamerad" rohkem taskukohasemad, midagi ei pea ise mõtlema, kõik leiab internetist... igasugune katsetamine on mõtetu, sest selleks ajaks kui mingi idee tekib, avastad, et seda on juba korduvalt tehtud ja veel aastaid tagasi... Noh ideede puudus on - ei tee pilti ja kõik, sest pole ju millestki teha... selle asemel lähen näägutan parem, et vanasti ikka osati pilti teha jne.
Noh, tuleb siis uus kasutaja, vaatab ringi natuke (viimaseid üleslaadimisi) ja paneb oma pildikese ülesse (mis loomulikult kohe maatasa tehakse, kuna nii ju kombeks ongi), keegi ei viitsi seletada algtõdesid, kuna kõik on nii vanad olijad siin, et ei jaksa lihtsalt... Heal juhul läheb see kala minema siit tiigist, kehvemal juhul jääb siia edasi vaikselt istuma, piiluma ja õppima... Kehvemal juhul sellepärast, et tema hakkab nüüd seda edasi kandma, mida ta ise siin "õppinud" on - ALATEADLIKULT (mitte alati)... ................................................................
Tekib surnud ring noh kurat võtaks.
Ja kui nüüd natuke mõtelda ja aega tagasi kerida, siis küsige endalt uuesti, miks on FK selline nagu ta praegu on - kelle pärast??? - walteri pärast küll mitte! ;)
  Zorru (<°·HHH<) 03.03.14 19:09  
Uh, päris kalu ei võiks kohe hakata välja filtreerima, see oleks kuidagi jõhker või nii, diktaatorlik lausa, aga kui on võimalik valida kvaliteeti üle kvantiteedi, mis siis? Võibolla siis peatutaks rohkem, võetakse mingi pildi jaoks rohkem aega, minnakse veidi süvitsi sisse. Selline pliuh-plauh hinnete panemine üle 5-le pildile on kurnav minumeelest, ja ainult ühe-kahe pildi süvenenum analüüs on mul tekitanud alati veidi süümekaid, et miks ma siis teised pildid "kõrgema" tähelepanuta jätsin. Ma ei ütleks, et tänane pildimaterjal on halb. Pigem seesama karistamatuse tunne, see millest praegune "teos" oma allkirjas kõneleb, on selle surnud ringi tekitaja.
Piltide maha tegemine ei ole kunagi olnud eesmärk vast mitte kellelgi, sellisel juhul oleks siin viibimine imelik massohistlik tegevus. Paksu nahka võib kasvatada siis kui on lootust, et ükskord enam ei torgi; kui tera pikkus koos naha paksusega kasvab siis on tegemist tühja üritusega. Ja noh, Roland, sa oled ka kõva arengu teinud. Sa tulid ka siia esialgu plärtsuma, et miks üks või teine sai nii hea hinde ja tarkust oli rohkem kui maa peal kokku. Täna on nagu hoopis teine jutt, sihipärasem, võib lausa arutleda või nii. Aga mis teha nendega, kes kisuvad mingi haava lahti stiilis "üle pika aja midagi pildi sarnast" või "vot niimoodi peab pilti tegema" ja sellele ei järgne sõnavõttu, et mis siis enne halvasti on olnud ja kus kurat ta enne on siis olnud. Arutlusvõime võiks minna kaugemale kui "ma arvan nii ja järelikult nii ongi", seisukohtade ja arvamuste eest peab olema valmis seisma, vastasel juhul pole tegemist tõsiselt võetava arvamusega mida peaks välja ütlema.
1 petslane (<°·HHHH<; 4.6080) 04.03.14 00:46  
5 Ele (<°·HHHH<; 3.7268) 04.03.14 10:57  
noh, ei tasu ju noort pildistajat kohe nii ära ehmatada.
  walter (<°·HHH<) 05.03.14 21:35  
"Kunagi oli fotokala ikka Eesti fotomaastikul kõrvalt fotovõõrana vaadeldes ikka äärmiselt au sees " Vot vot.. kus sa Zorru siis olid, kui ma seda ila sinna alla kirjutasin. Suured poisid,tüdrukud teevad ka lollusi. R.Helerand - sinu esimene kommentaar oleks vöinud pealkirjaks tulla ;) Tegelikult mulle tundub, et osad eriti sitad pildid möteldakse ilusaks, lihtsalt vaadatakse niikaua, kuni jäädakse uskuma, et see ongi see öige pilt (see on küll pigem erand kui reegel). Ei tahtnud kedagi ärritada, vötke seda kui katsena, ise arvan, et ilma kommentaarita poleks see üles läinud(loodan seda). Sellest "seeriast" on minupoolt selline pilt viimane, "filtrit" on hoiatadud ;) kui nii vöib öelda, "ilmataat" ütles, et "pöhjakaartidelt" pidi siia igasugusust sitta varsti saabuma, loodame, et eksis. Hoiab siis kodu korras, väike lörts ei tee kellegile liiga, homme sulab ära. Muidugi, ei tasu huumorit unustada, nalja peab ka saama - http://fotokala.ee/baas.php?aktsioon=kategooriad&pilt=1015150189
  Zorru (<°·HHH<) 05.03.14 22:01  
"Tegelikult mulle tundub, et osad eriti sitad pildid möteldakse ilusaks, lihtsalt vaadatakse niikaua, kuni jäädakse uskuma, et see ongi see öige pilt" - just sellise mõttemaailma vastu ma protesteerin. Sa oled kõvasti alla keskmise tehniline fotograaf vaadates su pildivoogu; kas sa ei arva, et on pisut vara visata siia punane rätik sellise avaldusega?
  walter (<°·HHH<) 05.03.14 22:03  
Erand, kui reegel, kahjuks esmamulje loeb palju...
  walter (<°·HHH<) 05.03.14 22:04  
Aga vastu ei vaidle, isegi arvan...
  Zorru (<°·HHH<) 05.03.14 22:20  
Selle pildi allteksti mõte on paigas. Halvemat meelega tehtud pilti on raske ette kujutada (kusagil Kalas on üks "kohustuslik kilukarbikas", aga see on juhuslikult untsu läinud üritus). Kogu üritus lendab upakile siis kui maailmale läheb välja noot, et "viska sitt siia üles, keegi ikka gurmeeks seda peab". Seni, kuni autoril on iva mingisuguse kolekunsti näidise eksponeerimise taga ei näe ma midagi vastuolulist selles, et keegi kusagil saab aru, samastub, mõtleb kaasa, protesteerib, erutub. Suvalise kitši üleshaipimine on BS sest me oleme niikaugel, et inimese roll fotoka taga hakkab üha enam vähemena. Näotuvastus, arvutiseeritud pildihindamine, lihtsustatud kompositsioonireeglid jne - varsti pole inimest fotoka taha üldse vaja. Seod aparaadi drooni külge ja lased lendama ning lased algoritmil pilte teha. Mõttetu.
  Ele (<°·HHHH<; 3.7268) 08.03.14 17:21  
selliste piltide üldnimetaja kalas on "oravapilt". otsige Emesi alt.
  Pingviin! (<°·HHH<) 08.03.14 20:36  
See oravapilt on tegelikult mõnus sürr minu meelest, mulle täitsa meeldis pildi endana. :)